Námestie sv. Petra
Piazza San Pietro je centrálnym vatikánskym námestím. Leží priamo pred Bazilikou svätého Petra a je dielom talianskeho architekta, sochára a maliara Gian Lorenza Berniniho. Barokové námestie tvoriace dominantný priestor mestského štátu je tvorený spojením dvoch menších námestí – elipsovitého Piazza Obliqua a menšieho lichobežníkového Piazza Retta. Obrovská, 240 metrov široká elipsa je ohraničená stĺporadím. Berniniho slávna kolonáda pozostáva z 288 dórskych stĺpov. Na rímse stĺporadia širokej 17 metrov je umiestnených 140 travertínových sôch svätcov. Všetky sú dielami významných umelcov talianskeho a francúzskeho baroka. Bernini sám prirovnával kolonádu k „náručiu cirkvi prijímajúcej všetkých veriacich, ktorí prichádzajú na toto miesto, aby upevnili svoju vieru“.
Via della Conciliazione je pôsobivý a najviac využívaný prístup na námestie. „Ulica zmierenia“ - tento názov predstavuje akýsi „akt zmierenia“ medzi Talianskom a Svätou stolicou. Spečatený bol podpísaním Lateránskych zmlúv vo februári 1929. V roku 1936 sa pristúpilo k rozsiahlej demolácii tu existujúcich budov, podľa rozsiahleho plánu prestavby historických centier talianskych miest k predstavám vodcu Benita Mussoliniho (vraví sa, že chcel mať aj on vlastný široký „bulvár“, aké možno vidieť v Paríži, no tým, že museli zbúrať už postavené domy, bulvár nemá priečelia budov zarovnané v jednej línii).
Uprostred námestia sa týči monolitický egyptský obelisk z červeného granitu, ktorý neobsahuje hieroglyfy. Je vysoký pôsobivých 25,5 metrov (s podstavcom je vysoký 41 metrov) a váži 331 ton. Obelisk nechal priviezť cisár Caligula v 13. storočí pred n. l. z Heliopolu. Obelisk pôvodne umiestnili na Nerov Cirkus, kde stál až do roku 1586, vtedy ho dal pápež Sixtus V. vztýčiť na námestie na základe návrhu architekta Domenica Fontanu. Premiestnenie obelisku predstavovalo vo vtedajšej dobe veľký technický problém a iba prípravy na jeho presun trvali pol roka. Samotné práce na presune a vztýčení obelisku trvali ďalšie 4 mesiace. Kým obelisk stál na svojom pôvodnom mieste, bola na jeho vrchole umiestnená medená pozlátená guľa (dnes ju môžete obdivovať v Kapitolských múzeách), ktorá mala obsahovať popol z hrobu Gaia Iulia Caesara. Pri presune na terajšie miesto naň umiestnili kríž s hviezdou a troma kopčekmi, prestavujúcimi trojrozmerné prevedenie pápežského erbu Sixta V. Obelisk je v súčasnosti zasvätené Božiemu Majestátu.
Po oboch stranch obelisku sa na námestí nachádzajú osem metrov vysoké fontány – pravá od Carla Maderna z roku 1613 a ľavá od Berniniho z roku 1675.
Ak by ste trpezlivo hľadali, tak medzi dlaždičkami na dlažbe na námestí nájdete jeden červený kameň. Označuje miesto, kde bol 13. mája 1981 spáchaný atentát na pápeža Jána Pavla II.
Západným ohraničením námestia je voľné priestranstvo lichobežníkového tvaru pred bazilikou. Na tomto priestranstve sa týčia dve, vyše päť metrov vysoké, sochy svätcov, stojace na podstavcoch vysokých 4,9 metra. V ľavo stojí sv. Peter a v pravo sv. Pavol. Objednávateľom týchto sôch bol pápež Gregor XVI. Obe tieto sochy boli pôvodne určené pre Baziliku svätého Pavla za hradbami.
Môj Rím 2012