Bazilika sv. Jána v Lateráne
Bazlika sv. Jána v Lateráne (Basilica di San Giovanni di Laterano) je otvorená denne od 7:30 do 18:30. Vstup do nej je zadarmo, dopláca sa len na vstup do niektorých jej častí. Nachádza sa vo východnej časti centra Ríma, a keďže to už nie je úplné centrum, ideálna je cesta Metrom A - zastávka San Giovanni, ale dopravíte sa sem aj nasledovnými autobusmi: 16, 81, 85, 87, 117, 186, 218, 650, 714 a 850.
Bazilika sa nachádza blízko Kolosea v oblasti mesta nazývanej San Giovanni, práve podľa chrámového komplexu, ktorý bol pred vytvorením stamostatného Vatikánu, hlavným sídlom katolíckej cirkvi. Je to prevažne rezidenčná oblasť, no okrem samotnej baziliky, sa tu nachádza aj chrám Santa Croce in Gerusalemme a úžasný kostol San Clemente.
História
Ako história takmer všetkých rímskych kostolov, aj v prípade Lateránskej baziliky je zložitá a zároveň veľmi zaujímavá. Na tomto mieste stál kostol už od 4. storočia, ten prvý nechal tu postaviť Konštantín. Dnešná bazilika prešla od svojho vzniku mnohými stavebnými úpravami, ktoré úplne zakryli jej pôvodnú antickú a ranostredovekú podobu. Jej konečná podoba je zo 17. a 18. storočia, o jej prestavbu sa postaral Borromini, ktorý jej dal dnešný barokový vzhľad. Názov je odvodený od mena pôvodných majiteľov územia – rodiny Laterani, ktorí palác obývali už v stredoveku. San Giovanni in Laterano, podobne ako San Clemente alebo San Stefano, svojou podobou pripomína ohromnú rímsku históriu, ktorá nesie rysy rôznych epoch.
Konštantínova socha pri vchode bola nájdená na Quirinale (dnešné sídlo prezidenta), zatiaľ čo bronzové dvere kostola boli pôvodne na antickej senátnej budove zvanej Curia lulia. Sem boli umiestnené v roku 1660 za pápeža Alexandra VII. (ktorého netypickú hrobku od Berniniho nájdete v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne). Obelisk, ktorý stojí na severnej strane námestia, je najstarším v Ríme. Datuje sa do 15. storočia p. n. l. a do Ríma ho nechal, z Amónovho chrámu v Karnaku, dopraviť Konštantín II. v roku 357. Pôvodne stál na Circus Maximus, no Sixtus V. ho nechal v roku 1588 premiestniť sem podľa projektu Domenica Fontanu, ktorý navrhol vzhľad celého námestia. Obelisk je vysoký 32,18 m (s podstavcom a krížom na vrchole 45,7 m) a je tak najvyšším monolitickým obeliskom na svete.