Basilica di Santa Maria in Aracoeli

Santa Maria in Aracoeli je románsko-gotická bazilika v Ríme. Nachádza sa Piazza Campidoglio, hneď za chrbtom Pamätníka zjednotenia, na najvyššom bode Kapitolu. Ideálne je navštíviť tieto dve pamätihodnosti hneď po sebe a priamo z pamätníka prejsť ku kostolu, aby ste nemuseli na kapitolský kopec šliapať dva krát.

Prevádzkové hodiny: máj - september: 9:00 do 12:30 a od 15:00 do 18:00; október - apríl: od 9:00 do 12:30 a od 14:30 do 17:30. Turistické návštevy nie sú povolené počas omší.

Kostol stojí na mieste bývalého chrámu z čias rímskej republiky zasväteného bohyni Juno Moneta. Podľa legendy sa na tomto mieste cisárovi Augustovi, keď sa spýtal Sibyly, či bude niekedy dôležitejšieho muža než je on, zjavil obraz Panny Márie s dieťaťom. Na vrchol vedie dlhé schodisko Aracoeli, ktoré dal v roku 1348 postaviť taliansky politik Cola di Rienzo.

Fasáda tohto románsko-gotického kostola bola pravdepodobne v minulosti ozdobená mozaikami, neskôr freskami, ale v súčasnej dobe je úplne nahá. V jej strede sú stopy niekdajších hodín, boli to prvé verejné hodiny v Ríme a umiestnené tu boli už v roku 1412. Väčšina interiéru je zachovaná v pôvodnej podobe a františkánskej atmosfére. Hlavná loď je rozdelená do uličiek 22 stĺpmi, ktoré sú každý iný, pretože sem boli prenesené z rôznych pohanských stavieb. V každej uličke je deväť kaplniek. Pozlatený drevený strop lode je zdobený námornými emblémami pripomínajúcimi víťazstvo pri Lepante v roku 1671. Vpravo od vchodu je centrálna hrobka kardinála Alberta z roku 1465 od Andreu Bregno a náhrobná doska Giovanniho Crevelli od Donatella z roku 1432. Na ľavej strane je hrob astronóma Lodvica Grat Margianiho (1531).

Prvá kaplnka na pravej strane (Cappella Bufalini): fresky sv. Bernarda, od Pinturicchiho (1486). Socha Gregora XIII. od P. Olivieriho; monument Pietro da Vincenza od A. Sansoviniho; hrobka Cecchina Bracci (1545) navrhnutá Michelangelom.

V Savelliho kaplnke (Cappella di S. Francesco d´Assisi) je hrob Lucu Savelliho pripisovaný A. di Cambio so sarkofágom z tretieho storočia, a hrobka Vany Aldobrandeschi, ženy Lucu, so sochou jej syna pápeža Honoria IV.

Grandiózny oltár obsahuje staroveký byzantský obraz Madony z 10. storočia. Postavený bol v 18. storočí a nad ním, kde predtým býval mozaikový cyklus od P. Cavalliniho, je teraz miesto pre zbor.

V Cappella di S. Elena je urna s pozostatkami svätej Eleny (sv. Helena, matka cisára Konštatnína) a oltár z konca 13. storočia, ktorý sa nachádza na čele legendárneho ara Augustus.

Cappella del S. Bambino obsahuje veľmi uctievanú sochu Krista Dieťaťa (vysoká je 60 cm) vytesanú z dreva olivovníka z Gatsemanskej záhrady na konci 15. storočia. Originál sošky tu už však nenájdete. V roku 1994 bola, po dvoch pokusoch o krádež (posledný bol úspešný), nahradená kópiou.  

V tretej kaplnke na ľavej strane nájdete obraz od B. Gozzoliho: svätý Anton s oddaným. V piatej kaplnke je obraz od G. Muziano a hrob Filippa Della Valle (1494) od Michela Mariniho. Socha Pavla III. je uprostred uličky.

Ku kostolu vedie 124 schodov z Piazza d´Aracoeli, postavené boli v roku 1348 Lorenzom di Simone Andreozzim z peňazí rímskeho ľudu, ako poďakovanie a obeta na vyslobodenie z moru. Boli považované za „Sväté schody“ pre rad tradícií, ako sú: výstup na hor po kolenách pre staré panny, ktoré hľadajú mužov, pre ženy, ktoré chcú mať dieťa, alebo mať dostatok mlieka, aby ich mohli kŕmiť. Alebo pre tých ,ktorí  chceli vyhrať lotto J (aby sa im vnuklo šťastné číslo, mali kolenačky kráčať hore po schodoch v noci a modliť sa. Pozorne si všímajúc dianie okolo seba mali dostať vnuknutie šťastných čísel).

Mramorové schodisko bolo postavené v 13. storočí, podľa legendy ako obeta za ukončenie moru. Jeho prevedenie je vďaka vôli Colu di Rienza, ako sa zmenil na tyrana, hovoril tu k davu. Počas 17. storočia cudzinci zvykli na schodoch spávať, pokým ich Princ Caffarelli nevyhnal tým, že na nich z vrchu schodov zhadzoval sudy plné skál.

Keď stojíte na vrchole, využite výhľad na krásnu panorámu ríma s kupolovou Sant´Andrea della Valle a Baziliky sv. Petra.